خلاصه کتاب «به سوی کامیابی ۱»

خلاصه کتاب توسط خانم مشیری

کتاب بسوی کامیابی ۱ (نیروی بیکران)
نویسنده : آنتونی رابینز
مترجم : مهدی مجردزاده کرمانی

آنتونی رابینز در سال ۱۹۶۱ در خانواده ای فقیر به دنیا آمد پس از گرفتن دیپلم متوسطه به کارهای گوناگونی روی آورد اما توفیق چندانی نیافت در ۲۲ سالگی در آپارتمان چهل متری محقری زندگی مجردی فقیرانه ای داشت اما در عین فقر و فلاکت رویاها و آرزوهای جاه طلبانه ای داشت سرانجام موفق شد با روش‌های ابداعی خود نه تنها خود را از بدبختی نجات دهد بلکه با نوشتن کتاب‌های گوناگون از جمله کتاب بسوی کامیابی انسانهای زیادی را به موفقیت و خوشبختی برساند

کامیابی و موفقیت از مفاهیمی است که همه موجودات به طریقی آن را می طلبند و گروهی برای دستیابی به آن تلاش می کنند. بخشی از جویندگان، کامیاب می شوند و عدّه ای ناکام می مانند؛ امّا رسیدن به کامیابی نردبانی می خواهد و نویسنده کتاب «به سوی کامیابی»، در صدد است تا به کمک خوانندگان – آن گونه که برای خود چنین کرده است -، نردبانی بسازد، وی در حالی که ۲۵ سال بیشتر نداشت، حاصل اندیشه ها و تجربه های عملی خود را در کتابی به نام «به سوی کامیابی» به رشته تحریر کشید و در آن، رازهای موفقیت را آشکار ساخت و توانست عنوان پرفروش ترین کتاب سال ۱۹۸۷ امریکا را به خود اختصاص دهد.

“نیروی بی کران”

جلد اوّل این کتاب، شامل ۲۱ فصل است که در آنها به تبیین راه های رسیدن به موفقیت را بیان می‌کند
از خصوصیات این کتاب، استفاده از گفتار بزرگان و دانشمندان روان شناسی و علوم دیگر است که نویسنده از آرای دیگران به عنوان تأیید روش های خود بهره می برد و دیگر آن که در توضیح هر نظر و پردازش هر توصیه، نمونه ای موفّق از کاربری این نظریه را معرفی می کند و موفق ترین افراد جهان را در زمینه های مختلف، معرفی می کند. وی این شیوه را مدل سازی می نامد و می گوید: «با همین شیوه مدل سازی بود که توانستم به سرعت، نتایج مثبتی، چه برای خودم و چه برای دیگران، به دست آورم. مجموعه ترکیبی از این نمونه ها و سرمشق ها که من بهترین شیوه انجام کار می دانم، هسته اولیه کتاب را تشکیل می دهد».

در فصل چهارم که «سرآغاز بهروزی: ایمان» نامیده شده است از نیروی معجزه آسای ایمان سخن به میان می آید و نویسنده، آن را قوی ترین نیرو برای هدایت انسان به سوی کامیابی می داند. البته او برای ایمان معنایی وسیع تر از اعتقادات مذهبی بیان می کند و آن را این گونه معرفی می کند: «ایمان، عبارت است از هر نوع اصل رهنما، باور، یقین و یا گرایشی که به زندگی معنا می بخشد و آن را جهت می دهد». او معتقد است که باورهای اختیاری ما موجب تقویت یا تضعیف ما در رسیدن به هدف می باشد. آن گاه خوانندگان را به داشتن باورهای مثبت و سازنده تشویق می کند.

فصل نهم و دهم این کتاب، درباره فیزیولوژی (فعالیت جسمی) وانرژی به بحث می نشیند و از این دو، به «راه بهروزی» و «سوخت موتور بهروزی» تعبیر می کند. نویسنده کتاب، فعالیت جسمی را از ابزارهای نیرومندی می داند که در روحیه اثر می گذارد. او سرزندگی روحی را معلول تحرک و شادابی جسم می داند و به طور کلی، حالات جسمی را با تصوّرات درونی مرتبط می داند. رابینز در آغاز فصل دهم می گوید: «در این فصل می خواهم نظرات خود را درباره انرژی و نحوه به حداکثر رساندن آن با شما در میان گذارم. هرچه انرژی شما بیشتر باشد، بدن شما کارایی بیشتری دارد. هرچه کارایی بدنتان بهتر باشد احساس و روحیه شما بهتر می شود و بهتر می توانید استعدادهای خود را برای رسیدن به نتایج عالی به کار گیرید». سپس منابع مهم «دریافت انرژی» را برمی شمرد و درباره دریافت صحیح انرژی از هر یک از این منابع، توضیحات ارزشمندی ارائه می کند.

در فصل نوزدهم از این کتاب که با جمله ای زیبا آغاز می شود، پنج کلید ثروت و خوش بختی به خواننده معرفی می گردد که در عین سادگی، اهمیت فوق العاده ای دارند که عبارت اند از:

۱ – بدانید چگونه با یأس و دلسردی مبارزه کنید.

۲ – از شنیدن پاسخ منفی نهراسید.

۳ – بتوانید فشارهای مالی را تحمّل کنید.

۴ – به آسایش خاطری که به دست آوردید، قانع نباشید.

۵ – همیشه بیش از آنچه می گیرید، بدهید.

در پایان جلد اول، نویسنده، از خوانندگان می خواهد که: زندگی خود را به صورت شاهکاری بی همتا درآورند و به آن گروه بپیوندند که به آنچه می گویند، عمل می کنند و خوش بختی خود را در این می داند که: «این کتاب سبب شود که شما در این راستا (موفقیت) حرکت کنید».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *